محله قدیمی ما تو کرمانشاه

٣۵سال پیش تو راستای تاریکه بازار کرمانشاه بدنیا اومدم.

اونوقتها محله های قدیمی زیادی تو دور وبر محله مابود که اصطلاحا بخش ٣کرمانشاه بود بچه های بخش ٣ مشهور بودن محله های علافخانه -جوانشیر-سرتپه -بان مه ر -ابراهیم اباد -سیروس - درطویله -سکوی حشمت سلطنه -تیمچه- چنانی-چهارراه گاوکشا بعضی از محله های این بخش بودن.

یکی از محله های قدیمی توی خ جوانشیر کوچه سربازخانه قدیم بود که نزدیک خ گمرک بود که مدرسه های زیادی تو این قسمت شهر بود  .دبستان حسینعلی گویا-راهنمایی دکتر معین- دبیرستان های زرافشانی-کزازی-رازی-انقلاب-علی انصاری همه تو این قسمت بودن.

یادمه تو اولای جنگ بود که دبیرستان انقلاب توسط هواپیماهای عراق بمباران شد و خیلی از جوانهای بی گناه تو این دبیرستان فدای قدرت طلبی صدام شدن.

اون روز و دقیق به خاطر دارم ۵یا ۶ساله بودم که بمباران شد  نیروهای شهربانی دور و بر ساختمان رو گرفته بودن و داشتن جنازه هارو از دل ساختمان بیرون میاوردن .

قیامت شده بود پدر ومادرای بیچاره با داد  و فریاد سراغ جواناشون رو می گرفتن اونقدر بچه بودم که مرگ  رو درک نمی کردم ولی می دانستم اتفاق بدی افتاده.

از اون روزا به بعد بمبارانهای هوایی جزو لاینفک زندگی مردم کرمانشاه شده بود.

روز نبود چند بار شهر توسط موشک وهواپیما زده نشه .پالایشگاه نفت تو خیابان لب اب همیشه بمباران میشد و دودش تمام شهر رو می گرفت .

بعدشم  که اتش نشانی خاموش می کرد دوباره بمباران می شد.

اون سالها ما بچه ها واقعا درس هم نمی خوندیم تو سال تحصیلی ٢ الی ٣ ماه بیشتر مدرسه باز نبود فقط موقع امتحانات مدرسه میامدیم.

یادمه که سال ١٣۶۶بود که مدرسه راهنمایی دکتر معین بودیم مدرسه بمباران شد که من با چند تا از بچه ها داخل حیات مدرسه بودیم بغل یه گوشه از حیاط یه حیاط مجزا بود که قسمت فنی و حرفه ای بود که یکی از معلما ما رو صدا زد که بریم داخل زیرزمین مدرسه.

 دقیقا اون لحظه هواپیمای عراق اونقدر پایین امده بود که شاید با سقف مدرسه ۵٠٠متر فاصله نداشت (بخاطر اینکه از تیر رس ضد هوایی ها در امان باشن شیرجه می زدن و خیلی پایین میامدن) ما توی سالن رفتیم اما بعضی از بچه ها تو حیاط موندن که متاسفانه چند تاشون شهید شدن و چند تایی هم زخمی شدن که یکی از بچه ها به اسم سیروس جواهری اونجا پاشو از دست داد.

هواپیما ها بمب خوشه ای مینداختن که بیشتر کشته بشه و با تیربار هم شلیک می کردن .یادمه که یکی از همسایه های ما که باربر بود توی کوچه مدرسه شهید شدن.

از بچهای تو مدرسه  راهنمایی دکتر معین اینا رو بیاد دارم (سال ۶۶تا ۶٩)شهاب نجفی -کامران سلیمی گوشبرانی-رضا اسدی-عباس مظفری-مجتبی توکلی-محمد سعدوند-پرویز گمار-نادر احمدی-مجتبی فاطمی  خیلی بده که الان سال ١٣٨٨اما اسم بچه هارو فراموش کردم.....

اما معلمها اینا رو به یاد دارم:

اقای محمودی معلم حرفه وفن که خیلی چاق و هیکلی بود که خیلی با حال بود جوانیهاش بوکسور بود بعدا شنیدم فوت کردن.

اقای پورحشمتی که معلم عربی بود بهش زبل خان می گفتیم که رشتی بود ولهجه خنده داری داشت (خدای ناکرده سوء تفاهم پیش نیاد ) ودر ضمن سبیلش مثل زبل خان بود(مثل دسته جارو) بچه بودیم و مارو سر خندیدن سر کلاس کتک می زد ما هم توی دار ودیوار مدرسه حتی دستشویی ها اسمشو نوشته بودیم یکی از کلماتی که بچه هارو خنده می انداخت تلفظ کلمه خودکار قره موز (قرمز) بود.

جالب این بود که زمستانها پوتین سر بازی می پوشید و تابستانها پوتین را از بالا می برید و اونو نیم چکمه می کرد همیشه تو کوچه لکها (یکی از محلات  کرمانشاه که دستفروش و کوپن فروشها اونجا جمع میشدن)بود و مشغول معامله کوپن و اجناس کوپنی بود.

یکی از معلما که معلم تاریخ وجغرافیا بود اقای ابراهیمی بود که بسیار خوشتیپ و خوش لباس و با شخصیت بودن که الان هم فکر می کنم تو خ جوانشیر نمایشگاه مبل دارن بچه ها اونو خیلی دوست داشتن

 

/ 10 نظر / 397 بازدید
من مریمم

سلام...شنیدن اسم این محله ها...یاد کردن حال و هوای اون دوران خیلی دلچسبه.........به دنیا اومدن وبلاگت هم تبریک میگم [لبخند]

غلام اقایی

یادت وه خه یر کرماشا

محمد

یاد محله‌های قدیم کرمانشاه به خیر. مخصوصا من خیابان شریعتی را خیلی دوست داشتم. همه همدیگر را می شناختند. خیلی قشنگ بود. کوچه سرهنگ- کوچه مرآت- دکتر نظریان و ... یه مدرسه داشتیم که بمباران شد- مدرسه ناصرخسرو دیگه حتی اسمی ازش نیست. کلاسهاش آیفون داشت ولی زنگ مدرسه با چکش میخورد!!!! یادش به خیر !!!!!!!!!!!!!

شلیر

سلام دوست عزيز. كسي به نام آشوت تو وبلاگم نظر گذاشته بود ولي آدرسي ننوشته بود به نام اشوت سرچ كردم شمارو پيدا كردم ممنون ميشم يه سر به وبم بزنيد و بهم اطلاع بدين تا اگه خواستين لينكتون كنم ممنون

مرجان

سلام دوست عزیز من دنبال دوست قدیمی بنام اصغر گوشبرانی هستم که هیچ نشانی در حال حاضر از ایشان ندارم. ممکنه به من کمک کنید تو پیدا کردن این دوست. بی شک کمک خیلی بزرگی به من کرده اید. ممنون می شم اگر نشانی از او دارید به من ایمیل بزنید. با تشکر مرجان

محمودی

با سلام ممنون از سر زدنت به وب بسیار عالی بود مطالب رو خوندم . آفرین بر تلاش و پشتکارت موفق باشی

آرش

سلام من هم توی همون مدرسه بودم و اون روزو خیلی خوب یادمه. چه روزی بود! ما گروه صبح بودیم و شما حتمالن گروه بعدازظهر. از معلما هم پورحشمتی و معلم حرفه و فن خیلی خوب یادمه. یکی از دوستام کشته شد و دو تای دیگه هم پاشونو از دست دادن. خود من با مرگ چند قدم بیشتر فاصله نداشتم. امیدوارم دیگه هیچ وقت جنگ نشه. از این بچه هایی که اسم بردی، شهاب نجفی رو می شناسم ولی بقیه رو نه. خود شما الان کجا هستید؟ کرمانشاه یا جایی دیگه؟ چه قدر دوس دارم عید می تونستم بیام و دوباره اون محله رو ببینم.

صادق فرشیدنیا

سلام یادش به خیر

صادق فرشیدنیا

من سال 1371 انجا بودم نام تعدادی از معلما: ریاضی احمدی علوم مویدی عربی پورحشمتی حرفه سمیعی

افخمی

سلام و درود بر شما من افخمی هستم گزارشگر رادیو کرمانشاه و برنامه رادیو محله در این برنامه به محله های قدیم و آداب و رسوم و حال و هوای قدیم می پردازه اگه براتون امکان داره و اطلاعات خاصی دارید در این باره خوشحال میشم که کمکمون کنید منتظر تماستون هستم پیامک رادیو کرمانشاه 3000831 8358007-8 زمان پخش رادیو محله از رادیو کرمانشاه هر روز ساعت 10:15 ممنون