بازیهای قدیم بچه های کرمانشاه

راستی یاد بچگیهای خودمان تو شهر کرمانشاه بخیر اونوقتها نه سی دی بود نه کامپیوتر بود نه پلی استیشن بود تابستانا خودمون و الکی سر کار می زاشتیم واقعا خیلی هم خوب بود بچه های الان همه مثل مرغ ماشینی شدن .

یکی از این بازیها ترخن بازی بود ترخن ازچوب  توسط نجارها درست میشد مثل یک قزان کوچک مخروطی بود وسرش رو از میخ درست می کردن و با سیم مخصوصی دور اونو می پیچیدن و پرت می کردن وسط میدون بازی .یادش بخیر ترخن ها را از انواع چوب درست می کردن چوب بید-چنار-توت-گردو که ازهمه بهتر بود وبیشتر می چرخید یادمه برای ساختن ترخن می رفتیم میدان شهناز پیش اسا نوس که نجار بود.

تشیله بازی هم یکی دیگه از اون بازیها بود توی کوچه شلوغی بچه ها و دعوای اونا مردم کوچه رو عصبی میکرد با تشیله انواع بازیها میکردین مثل قاقا-ایمه ایمه-چالان-شا برا شا-خطان وغیره گردو بازی وبادام بازی از دیگر بازیهای رایج اون دوره بود برنده گردو و بادامها را می بردمعمولا بچه کوچیکایی که بازی رو نگا می کردن در پایان بازی درخواست دست خوشانه از برنده می کردن که اونم چند تای گردو یا بادام یا تشیله به اون طرف می داد.

هفت سنگ از بازیهای واقعا خوب ومردانه بود یادش بخیر..........

اونوقتها تو روستا بازیهای دیگه ای برخلاف شهر رایج بود

مثل محله جنگی که بچه های روستا معمولا به دوقسمت می شدن جلوی روستا وپشت روستا که با چوب و تیر وکمان و اتش به هم حمله می کردن چه بسا چه سرهای که شکسته می شد

یا لگد بازی که بخشی از بچه ها روی تپه می رفتند وبخشی دیگه پایین تپه به اونا حمله می کردن تا بالای تپه رو که اصطلاحا قلعه می گفتن از اونا بگیرن 

/ 5 نظر / 372 بازدید

ajjjjjjjjjjjjjjjjab

mobham

سلام خوبی؟ خیلی خوشم اومد از وبت منال به منم سر بزن منتظرم

آرش

از این بازی ها که اسم بردی، بازی با ترخن و تشیله برام خیلی جذاب بود؛ البته به به اندازه ی هفت سنگ؛ واقعن که بازی مفرحی بود. ولی از همه بهتر یه بازی بود به اسم توپ چوب که خیلی جذاب بود.

issa

عيد فطر بر شما مبارك دوست عزيز رور و روزگارت خوش هدف فقط عرض ادب بود و احترام مخلص شما آذرگر[گل]

issa

عيد فطر بر شما مبارك دوست عزيز رور و روزگارت خوش هدف فقط عرض ادب بود و احترام مخلص شما آذرگر[گل]