کرماشان

دست نوشته ها

خالو مراد خسروی مشهور به مراد سکین همانطور که خودش میگوید چون پدرم زود فوت نمود مرا به اسم مادرم صدا می زدن چون مادرم زحمت بزرگ کردن مارا به جان میکشید و بنا به گفته خودش متولد سال 1302شمسی میباشد.

انطور که خودش میگوید از ایل جمهور واقع در منطقه قوره توی کردستان عراق بوده اند ودر دوره پهلوی به روستای گاخوری دشت جیران امده اند که در زمان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم توسط انگلیسیها به اطراف کرماشان کوچ نموده وتابه حال در انجا ماندگار شده اند

از بچگی شوع به یادگیری سازهای دوزله وشمشال (نوعی نی )نمود وبعدها در مراسم عروسی و شادی مردم به همراه زدن نی و شمشال میخوانده است .

مدتی هم برای اداره فرهنگ و هنر کار میکرده و جوانان را جهت مراسم سالیانه و مسابقات انزمان بین استانها اموزش هلپرکی (رقص کردی )میداده است .

تا اینکه در زمان ریاست مظهر خالقی بر صدا وسیمای کرمانشاه توسط حسن زیرک جهت انجام برنامه به رادیو دعوت شده و اولین ترانه اش اواز مشهور و فولکلور (ای کچه مه ر  تو جافی )بوده است .

متاسفانه تا قبل از این زمان چون در مراسم شادی میخواندند مانند تعداد زیادی از هنرمندان انزمان همچون مرحوم اسماعیل مسقطی مانع حضور ایشان در رادیو میشدند.

مراد سکین عاشق صدای مرحوم سید علی اصغر کردستانی بود و صدای اورا بالاترین صداها میدانست و میگفت که عزیز شاهرخ تقریبا همانند سید علی اصغر میخواند.

من خودم بچگیها از رادیو کرمانشاه (اواز  توز اکا توز اکا نه خته  نه خته توز کا)را بارها شنیدم و هیچوقت هم از یادم نمیره .مراد سکین از هنرمندانی بود که   انطور که باید از انان قدر دانی نشد و یا لااقل مثل تعدادی از امروزیها مزد زحماتشون رو نگرفتند

وچند سال پیش  دار فانی را وداع نمودند

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٢٢ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ توسط کرماشان نظرات () |

Design By : nightSelect.com